۷ نکته برای اینکه یاد بگیرید همان طور ببینید که دوربین می بیند

قطعا دیدن دنیای اطراف از طریق لنز دوربین و یا با چشمانتان، شباهت ها و تفاوت هایی دارد . امروزه با دوربین های دیجیتال معمولی می توانید عکس هایی را ثبت کنید که حتی بصورت طبیعی با چشم قابل دیدن نیستند. فهمیدن اینکه چگونه دوربین شما متفاوت از چشمانتان می بیند می تواند به شما کمک کند تا یک عکاس خلاق شوید.

در  اینجا به ۷ راهی که دوربین شما متفاوت از چشمانتان می بیند اشاره شده است:

۱ – قاب – Frame

 

Loikaw, Myanmar - February 18, 2017:

نکات عکاسی

هر عکس با یک قاب محدود می شود که شامل ۴ سمت و ۴ گوشه است. در حالیکه شما در زندگی روزانه با این محدودیت نمی بینید. اینکه یاد بگیرید یک عکس را با ترکیب خوب ثبت کنید بدین معنی است که باید با این محدودیت قاب کار کنید و بیشترین نتیجه را بگیرید.

قاب را یک محدودیت نبینید، درعوض آن را فرصتی برای بهبود و اشتراک گذاری دیدتان در نظر بگیرید. سوژه خود را با دقت ترکیب بندی کنید. اینکه قاب تصویر شامل چه چیزی باشد یا نباشد را خود انتخاب کنید، درنهایت قاب شما آن چیزی را نشان می دهد که شما می خواهید.

۲ – بزرگنمایی – Zoom

 

Tradtionally dressed Thai model with an elephant.

نکات عکاسی

اگر نمی توانید به ترکیب موردنظر برسید می توانید لنز خود را تعویض کنید و یا از بزرگ نمایی و کوچک نمایی استفاده کنید. این چیزی است که چشمان ما نمی تواند انجام دهد. برای دیدن جزییات بیشتر با چشمانتان باید خودتان جابه جا شوید. در حالی که با قابلیت تغییر فاصله کانونی لنز، می توانید زاویه های عریض تا بسته را داشته باشید.

دانستن زاویه دید لنز و انتخاب اندازه قاب تصویر به شما کمک می کند که عکس های جذاب و زیبایی را ثبت کنید.

۳ – فوکوس – Focus

 

fucos

نکات عکاسی

اولین چیزی که بعد از خرید اولین دوربین به آن پی خواهید برد اهمیت فوکوس می باشد. با انجام اولین فوکوس با دوربین خواهید فهمید که هرچیزی که نزدیک تر است واضح تر خواهد بود.

اگر چشمان شما بخوبی عمل کند هرگز درباره قابلیت فوکوس آن ها شک نکنید، چراکه آن ها فوکوس را پیوسته و بدون وقفه انجام می دهند.

اینکه لنز شما چگونه فوکوس می کند اهمیت بسیار زیادی دارد و یک فاکتور بسیار مهم برای شارپ شدن ترکیب بندی های شما می باشد. گاهی برخی از عکاسان عکس هایی با فوکوس نرم (عدم فوکوس) می گیرند اما بطور کلی عکس هایی با فوکوس مناسب چشمان ببینده را به قسمت مهم در ترکیب بندی هدایت می کند.

۴ – عمق میدان

 

Yellow marigold flowers

نکات عکاسی

کنترل اینکه چه مقدار از عکس فوکوس باشد جنبه ی دیگری از عکاسی است که چشمان شما نمی تواند آن را انجام دهد. اگر چشمان شما بخوبی عمل کنند هر چیزی در زاویه دید چشمانتان در فوکوس کامل می باشد. این موضوع که با دوربین کنترل کنید چه مقدار از آن چیزی که می بیند در قاب عکستان فوکوس باشد یک جنبه خلاقانه از عکاسی خواهد بود.

ترکیب چند فاکتور در دوربین روی شارپ شدن یا نشدن عکس ها تاثیر می گذارد. این فاکتورها شامل لنز، تنظیمات دیافراگم، اندازه سنسور، فاصله دوربین تا سوژه و پس زمینه می باشد. رسیدن به یک توازن میان این فاکتورها به عکاسی شما کیفیتی می دهد که شما بصورت طبیعی و با چشمانتان نمی توانید آن را ببینید. (محدوده کاملا فوکوس در عکاسی را عمق میدان می نامند.)

۵ – القای حرکت – Motion blur

 

Families take part in the Poi Sang Long festival. This is an annual event when young boys who will enter the temple as novice monks are dressed in bright coloured costumes and make up and paraded around on the shoulders of male family members. The festival takes place in many places in the north of Thailand. This event was held in Mae Hong Son, Thailand, Asia.

نکات عکاسی

یکی دیگر از تکنیک های عکاسی که بوسیله ی آن می توانید میزان مات بودن را تعیین کنید سرعت شاتر می باشد. استفاده از سرعت شاترهای کم روی سوژه های در حال حرکت می تواند باعث ثبت القای حرکت در عکس های شما بشود.

می توانید با کنترل اینکه چه مدت زمان شاتر دوربین باز باشد میزان مات شدن سوژه در حال حرکت را تعیین کنید. اگر شاتر دوربین به اندازه کافی باز بماند، سوژه در حال حرکت در قاب شما می تواند کاملا نامشخص و محو ثبت گردد. چشمان شما هرگز نمی تواند اینگونه ببیند چرا که یک عکس در طول یک مدت زمان ثبت می شود.

۶ – لحظه قطعی – Single Moment

 

Single-Moment

نکات عکاسی

توانایی انتخاب اینکه چه زمانی شاتر دوربین باز شود و عکس را ثبت کند تفاوت دیگر نحوه ی دیدن دوربین و چشمان شماست. فرقی نمی کند چه نوع عکسی می گیرید پرتره، لندسکیپ یا عکاسی از یک بازی فوتبال، لحظه ای که شاتر را می زنید این شما هستید که تعیین می کنید، عکس نهایی چگونه خواهد بود. با  تامل و انتخاب یک زمان دقیق می توانید یک عکس منحصربفرد را ثبت کنید.

شما با چشمانتان بصورت پیوسته و نه در لحظه می بینید. تشخیص زمان مناسب و سپس فشار دادن دکمه شاتر را یاد بگیرید چرا که یک جنبه ی مهم در عکاسی می باشد.

۷ – محدوده تونالیته – Tonal Range

 

Tonal-Range

نکات عکاسی

طیف رنگی که دوربین می تواند با یکبار نوردهی در تصویر ثبت کند هنوز هم بطور قابل توجهی با آن چیزی که برای چشمانتان قابل مشاهده می باشد متفاوت است. هرچند بدلیل پیشرفت تکنولوژی دوربین ها نسبت به گذشته، سنسورها می توانند طیف وسیعی از رنگ ها را نسبت به آن چیزی که می بینیم ارائه دهند.

درحال حاضر ما از وجود دوربینی که بتواند طیف گسترده ای را از تاریک ترین تا روشن ترین ثبت کند، بی اطلاع هستیم. اگر در یک روز آفتابی و در محیط بیرون عکاسی می کنید، باید تنظیمات نوردهی را با دقت انجام دهید تا بتوانید جزییات موجود در روشن ترین و تاریک ترین نقطه ی ترکیب بندی را ثبت کنید. بخاطر داشته باشید که دوربین شما قادر به ثبت طیف گسترده ای از رنگ ها که با چشمانتان می بینید نیست.

یادگیری دیدن نورها وخواندن طیف های رنگی برای ثبت عکس، یکی از ضروری ترین  عناصر عکاسی خلاق است.

نتیجه گیری

همان گونه که دوربینتان می بیند، ببینید. تفاوت های موجود بین نحوه دیدن چشمان انسان و آن گونه که دوربین عمل می کند و عکس می گیرد را یاد بگیرید. چرا که این دانسته ها لذت بخش هستند و به شما کمک می کنند که به عنوان یک عکاس پرورش یابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *