عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

4 نکته برای اینکه یاد بگیرید همان طور ببینید که دوربین می بیند

قطعا دیدن دنیای اطراف از طریق لنز دوربین و یا با چشمانتان، شباهت ها و تفاوت هایی دارد . امروزه با دوربین های دیجیتال معمولی می توانید عکس هایی را ثبت کنید که حتی بصورت طبیعی با چشم قابل دیدن نیستند. فهمیدن اینکه چگونه دوربین شما متفاوت از چشمانتان می بیند می تواند به شما کمک کند تا یک عکاس خلاق شوید.

در  اینجا به 4 راهی که دوربین شما متفاوت از چشمانتان می بیند اشاره شده است:

۱ – قاب – Frame

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

هر عکس با یک قاب محدود می شود که شامل ۴ سمت و ۴ گوشه است. در حالیکه شما در زندگی روزانه با این محدودیت نمی بینید. اینکه یاد بگیرید یک عکس را با ترکیب خوب ثبت کنید بدین معنی است که باید با این محدودیت قاب کار کنید و بیشترین نتیجه را بگیرید.

قاب را یک محدودیت نبینید، درعوض آن را فرصتی برای بهبود و اشتراک گذاری دیدتان در نظر بگیرید. سوژه خود را با دقت ترکیب بندی کنید. اینکه قاب تصویر شامل چه چیزی باشد یا نباشد را خود انتخاب کنید، درنهایت قاب شما آن چیزی را نشان می دهد که شما می خواهید.

۲ – بزرگنمایی – Zoom

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

اگر نمی توانید به ترکیب موردنظر برسید می توانید لنز خود را تعویض کنید و یا از بزرگ نمایی و کوچک نمایی استفاده کنید. این چیزی است که چشمان ما نمی تواند انجام دهد. برای دیدن جزییات بیشتر با چشمانتان باید خودتان جابه جا شوید. در حالی که با قابلیت تغییر فاصله کانونی لنز، می توانید زاویه های عریض تا بسته را داشته باشید.

دانستن زاویه دید لنز و انتخاب اندازه قاب تصویر به شما کمک می کند که عکس های جذاب و زیبایی را ثبت کنید.

۳ – فوکوس – Focus

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

اولین چیزی که بعد از خرید اولین دوربین به آن پی خواهید برد اهمیت فوکوس می باشد. با انجام اولین فوکوس با دوربین خواهید فهمید که هرچیزی که نزدیک تر است واضح تر خواهد بود.

اگر چشمان شما بخوبی عمل کند هرگز درباره قابلیت فوکوس آن ها شک نکنید، چراکه آن ها فوکوس را پیوسته و بدون وقفه انجام می دهند.

اینکه لنز شما چگونه فوکوس می کند اهمیت بسیار زیادی دارد و یک فاکتور بسیار مهم برای شارپ شدن ترکیب بندی های شما می باشد. گاهی برخی از عکاسان عکس هایی با فوکوس نرم (عدم فوکوس) می گیرند اما بطور کلی عکس هایی با فوکوس مناسب چشمان ببینده را به قسمت مهم در ترکیب بندی هدایت می کند.

۴ – عمق میدان

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

کنترل اینکه چه مقدار از عکس فوکوس باشد جنبه ی دیگری از عکاسی است که چشمان شما نمی تواند آن را انجام دهد. اگر چشمان شما بخوبی عمل کنند هر چیزی در زاویه دید چشمانتان در فوکوس کامل می باشد. این موضوع که با دوربین کنترل کنید چه مقدار از آن چیزی که می بیند در قاب عکستان فوکوس باشد یک جنبه خلاقانه از عکاسی خواهد بود.

ترکیب چند فاکتور در دوربین روی شارپ شدن یا نشدن عکس ها تاثیر می گذارد. این فاکتورها شامل لنز، تنظیمات دیافراگم، اندازه سنسور، فاصله دوربین تا سوژه و پس زمینه می باشد. رسیدن به یک توازن میان این فاکتورها به عکاسی شما کیفیتی می دهد که شما بصورت طبیعی و با چشمانتان نمی توانید آن را ببینید. (محدوده کاملا فوکوس در عکاسی را عمق میدان می نامند.)

۵ – القای حرکت – Motion blur

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

یکی دیگر از تکنیک های عکاسی که بوسیله ی آن می توانید میزان مات بودن را تعیین کنید سرعت شاتر می باشد. استفاده از سرعت شاترهای کم روی سوژه های در حال حرکت می تواند باعث ثبت القای حرکت در عکس های شما بشود.

می توانید با کنترل اینکه چه مدت زمان شاتر دوربین باز باشد میزان مات شدن سوژه در حال حرکت را تعیین کنید. اگر شاتر دوربین به اندازه کافی باز بماند، سوژه در حال حرکت در قاب شما می تواند کاملا نامشخص و محو ثبت گردد. چشمان شما هرگز نمی تواند اینگونه ببیند چرا که یک عکس در طول یک مدت زمان ثبت می شود.

۶ – لحظه قطعی – Single Moment

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

توانایی انتخاب اینکه چه زمانی شاتر دوربین باز شود و عکس را ثبت کند تفاوت دیگر نحوه ی دیدن دوربین و چشمان شماست. فرقی نمی کند چه نوع عکسی می گیرید پرتره، لندسکیپ یا عکاسی از یک بازی فوتبال، لحظه ای که شاتر را می زنید این شما هستید که تعیین می کنید، عکس نهایی چگونه خواهد بود. با  تامل و انتخاب یک زمان دقیق می توانید یک عکس منحصربفرد را ثبت کنید.

شما با چشمانتان بصورت پیوسته و نه در لحظه می بینید. تشخیص زمان مناسب و سپس فشار دادن دکمه شاتر را یاد بگیرید چرا که یک جنبه ی مهم در عکاسی می باشد.

۷ – محدوده تونالیته – Tonal Range

 

عکاسی لنز-دوربین باغ-عروس عروس-شکاری باغ-عمارت-عروس-شکاری

نکات عکاسی

طیف رنگی که دوربین می تواند با یکبار نوردهی در تصویر ثبت کند هنوز هم بطور قابل توجهی با آن چیزی که برای چشمانتان قابل مشاهده می باشد متفاوت است. هرچند بدلیل پیشرفت تکنولوژی دوربین ها نسبت به گذشته، سنسورها می توانند طیف وسیعی از رنگ ها را نسبت به آن چیزی که می بینیم ارائه دهند.

درحال حاضر ما از وجود دوربینی که بتواند طیف گسترده ای را از تاریک ترین تا روشن ترین ثبت کند، بی اطلاع هستیم. اگر در یک روز آفتابی و در محیط بیرون عکاسی می کنید، باید تنظیمات نوردهی را با دقت انجام دهید تا بتوانید جزییات موجود در روشن ترین و تاریک ترین نقطه ی ترکیب بندی را ثبت کنید. بخاطر داشته باشید که دوربین شما قادر به ثبت طیف گسترده ای از رنگ ها که با چشمانتان می بینید نیست.

یادگیری دیدن نورها وخواندن طیف های رنگی برای ثبت عکس، یکی از ضروری ترین  عناصر عکاسی خلاق است.

نتیجه گیری

همان گونه که دوربینتان می بیند، ببینید. تفاوت های موجود بین نحوه دیدن چشمان انسان و آن گونه که دوربین عمل می کند و عکس می گیرد را یاد بگیرید. چرا که این دانسته ها لذت بخش هستند و به شما کمک می کنند که به عنوان یک عکاس پرورش یابید.